Jak zacząłem rysować portrety
Rysowaniem portretów i karykatur zajmuję się z przerwami od 12 roku życia. Moje pierwsze portrety to podobizny nauczycieli z podstawówki rysowane ukradkiem ku uciesze kolegów z klasy niebieskim długopisem na kartce wyrwanej ze szkolnego zeszytu. Pamiętam pierwszą pochwałę z ust mojego taty. Po zbadaniu zawartości szkolnego plecaka powiedział " No, portrety to ci wychodzą..." :)
Po podstawówce uczyłem się już profesjonalnego rysowania portretów w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Po ukończeniu tejże szkoły zająłem się studiami architektonicznymi, a portrety rysowałem głównie podczas wakacyjnych wyjazdów. Dla przykładu wyjazd wakacyjny do Sousse w Tunezji w 2011 spędziłem codziennie rysując portrety obsłudze hotelowej od rana do wieczora, kilkadziesiąt portretów. A zaczęło się od jednego niewinnego rysunku. :)
Zawodowo, czyli zarobkowo i w sposób ciągły rysowaniem portretów i karykatur zajmuję się od 2013 roku. Wtedy to ustawiłem swoje stałe stanowisko przed Kopalnią Soli w Wieliczce i zacząłem rysować portrety turystów. Gdy skończył się sezon miałem już gotową ofertę internetową.
Technika wykonywania portretów
Technika rysunków czarno-białych to ołówek lub czarna kredka. Do rysunków w kolorze stosuję kredki ołówkowe. Rysunki przeważnie wykonuję na bristolu firmy Canson.
Formaty
Portrety na zamówienie ze zdjęcia rysuję na trzech formatach: A4, A3 i A2. Na specjalną prośbę mogą to być także formaty B4, B3 oraz B2. Wybór formatu zależy od ilość osób, które mają się na nim zmieścić. Czasem rysunek swoim gabarytem może podkreślać doniosłość chwili wręczenia czy też duży szacunek dla obdarowywanych osób np. 30 rocznicy ślubu, 70 urodzin. Dla szefa, czy kochanych rodziców nie będziemy zamawiać portretu na formacie A4, wybierzemy raczej A3 a może nawet A2.
A4
Format A4 z powodzeniem pasuje na prezent, w postaci portretu jednej osoby, z okazji koleżeńskiej imprezy typu imieniny lub urodziny (np. 18, 20, 30), dla męża, żony, brata kolegi, koleżanki z pracy. Jest doskonałym pomysłem dla tych co szukają jakiegoś niepowtarzalnego i niedrogiego prezentu na tego rodzaju okazje. Na najmniejszym formacie, czyli A4 jestem w stanie zmieścić tylko 1 osobę.
A3
Najczęściej stosowanym przeze mnie formatem jest A3 (nie za mały, nie za duży). Format ten jest wygodny i wystarcza do narysowania portretu jednej osoby oraz równie popularnego tematu rysunkowego na prezent mianowicie portretu pary . On dla niej, ona dla niego, znajomi dla nich, dzieci dla rodziców, rodzice dla dzieci, rodzice dla córki, zięcia itd.
A2
Dla szefa, dla teściów, którzy obchodzą okrągła rocznicę ślubu i dajmy na to są profesorami jakiejś szacownej uczelni wyższej wypada zamówić portret na formacie A2 czarno-biały a może i w kolorze. Format A2 nadaje się znakomicie do umieszczeni na nim trzech i więcej osób lub dwóch z artefaktami okolicznościowymi w postaci sukni ślubnej panny młodej, kwiatów pomiędzy osobami, lub jakiegoś innego atrybutu.